środa, 22 maja 2013

Metabones Speed Booster - pierwsze wrażenia/first impressions

Dzień po otrzymaniu adaptera Lens Turbo dotarł do mnie "oryginał", czyli Metabones Speed Booster w wersji NEX-Canon EF.

Już pierwsze wrażenie było lepsze - paczka była lepiej zabezpieczona, a w środku znajdowało się całkiem eleganckie pudełko, którego zawartość to:
- adapter z mocowaniem statywowym (można je odkręcić);
- dwa dekielki;
- klucz (imbus) do odkręcenia ww. mocowania.

Adapter jest bardzo dobrze wykonany, podobnie jak w przypadku Lens Turbo mocowania bagnetowe są dobrze spasowane, po podłączeniu obiektywu do NEX-a mamy wrażenie spójnej, solidnej całości.
Ze względu na fakt, iż nie posiadam żadnego obiektywu z mocowaniem EF, podłączałem szkła Leica-R przez dodatkową przejściówkę. Niestety, prawdopodobnie z tego powodu niektóre z nich nie ostrzyły na nieskończoność...Teraz krótko plusy i minusy:
+ wyżej wspomniana jakość wykonania;
+ faktyczna "redukcja ogniskowej" zgodna z deklaracją producenta (ok. 0,71x);
+ faktyczne zwiększenie światłosiły o ok. 1EV przy większości fotografowanych scen;
+ zmniejszenie aberracji chromatycznej w centrum kadru;
+ nie zauważyłem znacznego pogorszenia jakości na brzegu kadru;

+- nie zauważyłem poprawy ostrości w centrum, ale to będzie jeszcze sprawdzane podczas dokładniejszego testu;

- z obiektywem Leica Summicron-R 50 mm f/1.4 zauważalna dystorsja beczkowa, która nie występuje przy użyciu normalnego adaptera;
- większa winieta;
- wysoka cena.

Jak widać, po pierwszych kilku godzinach używania plusy zdecydowanie górują nad minusami, niemniej spora dystorsja beczkowa była nieprzyjemnym zaskoczeniem. Nie sprawdzałem jeszcze, jak to wygląda z innymi obiektywami, ale na pewno to zrobię.


The day after receiving the Lens Turbo adapter, an "original" one, the Metabones Speed ​​Booster (NEX-Canon EF version) has arrived.
The very first impression was much better - the parcel has been better protected, and there was quite elegant box inside, containing:
- the adapter with a tripod mount (can be screwed off);
- both caps;
- an Allen key to remove the tripod mount.

Just like the Lens Turbo, the Speed Booster is very well made, the bayonet mounts are well fitted, giving an impression of a very compact, solid set.
Due to the fact that I do not have any EF lens, I mounted a Leica-R ones using an additional adapter. Unfortunately, probably because of it some of the lenses were unable to focus at infinity...

Now briefly the pros and cons:
+ the above mentioned build quality;
+ actual "focal reduction" in accordance with the manufacturer's declaration (about 0.71 x);
+ actual speed increase of the lens by ca. 1EV for most of the scenes photographed;
+ reduction of chromatic aberration in the center of the frame;
+ I didn't notice a significant IQ degradation at the edge of the frame;

+- I didn't notice improved sharpness in the center, but it will be still be checked during the the thorough test;
- I noticed a significant barrel distortion while using a Leica Summicron-R 50 mm f/1.4 lens, something that is not present with a normal adapter;
- increased vignetting;
- high price.
As you can see, after the first few hours of use, the pros definitely dominate the negatives, but a large barrel distortion was an unpleasant surprise. I have not checked it yet with other lenses, but I certainly will.Metabones Speed Booster:


"Redukcja ogniskowej"/"Focal reduction"

Sony NEX-6, Summilux-R 50 mm f/1.4, 1/2000 s, regular adapter


Sony NEX-6, Summilux-R 50 mm f/1.4, 1/4000 s, Speed BoosterZwiększenie światłosiły i winieta/Lens speed increase and vignetting

Sony NEX-6, Summilux-R 50 mm f/1.4, 1/60 s, regular adapter


Sony NEX-6, Summilux-R 50 mm f/1.4, 1/100 s, Speed BoosterOstrość centrum/brzeg i aberracja chromatyczne / Center/corner sharpness and CA

Fotografowana scena/The set-up


Sony NEX-6, Summilux-R 50 mm f/1.4, regular adapter, centrum/center


Sony NEX-6, Summilux-R 50 mm f/1.4, Speed Booster, centrum/centerSony NEX-6, Summilux-R 50 mm f/1.4, Speed Booster, róg/corner
Dystorsja beczkowa/Barrel distortion

Sony NEX-6, Summilux-R 50 mm f/1.4, regular adapter


Sony NEX-6, Summilux-R 50 mm f/1.4, Speed Booster
2 komentarze:

 1. Czy warto dołożyć do speed boostera ? Rożnica w cenie spora względem lenstorbo .

  OdpowiedzUsuń
 2. Po pierwsze - przepraszam za opóźnienie w odpowiedzi...

  Po drugie - czy warto? Jak dla mnie - nie, ale ja używam Lens Turbo z obiektywami manualnymi, głównie w przedziale standard-tele.
  Główny zarzut w stosunku do Lens Turbo to słabe, czasem bardzo słabe brzegi, co szczególnie widać przy obiektywach szerokokątnych. W Speed Boosterze ta wada jest mniej dokuczliwa, ale też istnieje. W dodatku dystorsja beczkowa jest w SB większa, niż w LT.
  Jeśli chodzi o jakość obrazu w centrum, to wg mnie jest zbliżona. Oczywiście nie dysponując odpowiednimi przyrządami, nie jestem w stanie trgo zmierzyć, ocena wyłącznie wzrokowa...
  Natomiast dla osób, które posiadają szklarnię Canona (EF), a szczególnie obiektywy, z którymi współpracuje AF, SB może być opcją. Nie wiem, jak jest z wersją dla Nikona czy Sony, czy również pracuje autofokus (oczywiście w obiektywach z własnym silnikiem).

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń