poniedziałek, 20 czerwca 2016

Techart Pro Leica M-Sony E - test adaptera bagnetowego z AF


Sony A7RII, Techart Pro LM-Sony E, Voigtlander Nokton 35 mm f/1.2 II


 Wstęp

Nie tak dawno temu zamieściłem na blogu pierwsze wrażenia z używania tytułowego adaptera. Muszę przyznać, że jest to jeden z tych produktów, które budzą u mnie szczególne podekscytowanie. Pomyślcie tylko: adapter, który daje autofokus ze świetnymi obiektywami Leica M (a także np. ze znakomitymi, a bardziej przystępnymi Voigtlanderami), a po zamocowaniu kolejnego adaptera - praktycznie z każdym obiektywem manualnym! OK, nie spodziewałem się błyskawicznego AF, ale mimo wszystko - mieć fajną kolekcję obiektywów FD z nawet średnim autofokusem, to już jest coś. Zwłaszcza w przypadku 50/1.2L, gdzie głębia ostrości jest maleńka...
Ci, którzy czytali  wspomniane "pierwsze wrażenia" wiedzą już, że rzeczywistość nie okazała się tak cudowna. Ale po kolei...

wtorek, 14 czerwca 2016

O tym, jak nie zrobiłem porównania Sony FE 85 mm f/1.4 GM z Batisem 85 mm f/1.8

Sony FE 85 mm f/1.4 GM vs Zeiss Batis 85 mm f/1.8


Była piękna, słoneczna czerwcowa sobota. Moja ukochana Gosia zorganizowała nam na popołudnie spotkanie ze swoją koleżanką z pracy, Karoliną i jej chłopakiem, Kamilem. Plan był taki, że spędzimy trochę czasu na łonie natury, a ja przy okazji postrzelam trochę zdjęć nowym twarzom i będę miał świetny materiał do testu porównawczego najnowszej portretówki Sony ze znanym i cenionym obiektywem Zeissa. Przygotowałem zatem torbę z aparatem, obiektywami, blendą, lampą błyskową i zapasową baterią i czekałem.

czwartek, 9 czerwca 2016

Adapter Techart Leica M - Sony E z autofokusem - pierwsze wrażenia


Sony A7RII i adapter Techart Pro Leica M - Sony E AF

Jakiś czas temu miłośników używania obiektywów manualnych z aparatami serii A7 zelektryzowała informacja o rozpoczęciu przez chińską firmę Techart prac nad adapterem umożliwiającym używanie autofokusa z obiektywami Leica M. Minęło kilka miesięcy i adapter taki można już nabyć w sklepie producenta, co też oczywiście z radością uczyniłem.
Kilka dni temu dotarła do mnie paczka Poczty Polskiej, a w niej, ku mojemu zaskoczeniu (głównie chodziło o niespodziewanie krótki czas podróży przesyłki, ok. tygodnia) znalazłem gustownie zapakowane pudełko z omawianym adapterem.

niedziela, 5 czerwca 2016

Trochę zdjęć wykonanych obiektywem Sony FE 85 mm f/1.4 GM

Sony A7RII, Sony FE 85 mm f/1.4 GM


Kolejna porcja zdjęć, tym razem zrobionych za pomocą zaprezentowanego na początku tego roku obiektywu Sony FE 85 mm f/1.4 GM. Zdjęcia zostały wywołane z plików RAW w programie Lightroom CC i poddane mniejszej lub większej obróbce (kadrowanie, zmiana WB, kontrastu, nasycenia, klarowności - bez usuwania lub dodawania elementów zdjęcia).
Zapraszam do oglądania!

poniedziałek, 30 maja 2016

Sony 70-200 mm f/4 G OSS vs Sony 70-300 mm f/4.5-5.6 G OSS, czyli pojedynek teleobiektywów FE



Wstęp


Całkiem niedawno rodzina obiektywów Sony FE wzbogaciła się o kilka kolejnych szkieł - 3 z najwyższej jakości serii GM (G-Master: 24-70 mm f/2.8, 70-200 mm f/2.8 i 85 mm f/1.4), niedrogą "pięćdziesiątkę", o której więcej napiszę w późniejszym terminie oraz teleobiektyw 70-300 mm f/4.5-5.6 G OSS. Właśnie temu ostatniemu postanowiłem przyjrzeć się bliżej, porównując go z podobnie pozycjonowanym cenowo obiektywem 70-200 mm f/4.0 G OSS. Od razu zaznaczam: nie będzie to typowe porównanie, zdecydowanie mniej będzie o ostrości, dystorsji, aberracjach itp., a więcej o walorach użytkowych obu szkieł. Do tego dojdzie naprawdę sporo zdjęć i mam nadzieję, że tym wpisem uda mi ułatwić dokonanie wyboru pomiędzy tymi dwoma bardzo fajnymi obiektywami.

piątek, 27 maja 2016

wtorek, 24 maja 2016

Primotar 135 mm f/3.5 bagnet EXA/Exakta

Sony A7RII, Meyer-Optik Primotar 135 mm f/3.5

 

Wstęp, odrobina historii i danych technicznych


Parę dni temu dotarł do mnie tytułowy teleobiektyw produkcji Meyer-Optik Görlitz. Zakupiłem go zachęcony informacjami o jego ciekawym boke, przypominającym to uzyskiwane z Trioplana 100 mm f/2.8. Informacje okazały się prawdziwe, co można sprawdzić na zdjęciach poniżej, ale najpierw parę słów o samym obiektywie.

niedziela, 22 maja 2016

Kiedy modelka nie bardzo chce współpracować...

Sony A7RII, Sony FE 70-300 mm f/4.5-5.6 @231 mm f/5.6

Sony A7RII, Sony FE 50 mm f/1.8 @f/1.8

Sony A7RII, Sony FE 70-300 mm f/4.5-5.6 @300 mm f/5.6

czwartek, 19 maja 2016

Sony FE 50 mm f/1.8 - kilka zdjęć przykładowych

Sony A7RII, Sony FE 50 mm f/1.8

Dziś przed południem dotarła do mnie niedawno zaprezentowana "tania pięćdziesiątka" do serii A7, czyli Sony FE 50 mm f/1.8. Oczywiście natychmiast otworzyłem paczkę i zabrałem się za robienie zdjęć...

Pewnie niektórzy z Was już słyszeli lub czytali sporo narzekań na autofokus w nowym obiektywie standardowym Sony. Nie potwierdzam, nie zaprzeczam ;-), ale napiszę jedno: jest beznadziejny! Nawet nie taki głośny, jak niektórzy twierdzą, ale wooolnyyyy i niestety niezbyt pewny...
Errata: dwie uwagi po drugim dniu używania:
1) trzeba poczekać, aż obiektyw całkowicie przestanie się ruszać. Bywa tak, że aparat już potwierdza ustawienie ostrości, a obiektyw jeszcze przez króciutką chwilę "dociera" do właściwej pozycji. Jeśli naciśniemy spust o tę chwilę za wcześnie, zdjęcie będzie trochę nieostre. Najczęściej to występuje w okolicach MFD, co prowadzi nas do:
2) mam wrażenie, że w niektórych przypadkach aparat z tą 50 potrafi potwierdzić ostrość poniżej MFD. W ogóle ostrzenie z bardzo małych odległości jest wolniejsze (zdecydowanie) i mniej pewne - ale tu nie mogę zrzucać winy tylko na obiektyw, bo nie sprawdzałem ze statywu, a z ręki wiadomo - GO jest malutka.


Ale zdjęcia da się jakoś robić, a optycznie to całkiem przyzwoite szkiełko za swoje pieniądze.

Zapraszam do obejrzenia kilkunastu na szybko strzelonych i z grubsza  obrobionych w LR fotek.

piątek, 13 maja 2016

Parę zdjęć z obiektywu Sony FE 70-300 mm f/4.5-5.6 G OSS


Sony A7RII + SEL70300G

Zupełnie nieprzypadkiem wpadł mi w ręce tytułowy SEL70300G. A jak już wpadł, to zamiast postawienia go na półce i cichej kontemplacji postanowiłem wyjść na dwór (albo na pole, jak kto woli) i zrobić kilka zdjęć. No wiem, dziwne, ale czasem tak mam :-) Zdjęcia (RAW) przepuściłem przez Lightrooma CC, poddając je tylko delikatnej obróbce (drobne zmiany kadru, nasycenia kolorów czy jasności). Oczywiście kliknięcie w miniaturkę powoduje wyświetlenie obrazka w większej rozdzielczości (pełna rozdzielczość po kliknięciu ppm i wybraniu "Otwórz odnośnik w nowej karcie"). Zapraszam :-)

czwartek, 12 maja 2016

Zakurzone legendy: Canon 50 mm f/1.2 LTM (m39)

Canon 50 mm f/1.2 Serelux (LTM)


Wstęp


Od czasu do czasu wpadają mi w ręce różne dziwne obiektywy - czasem po prostu egzotyczne, a czasm takie, które kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu były niezwykle popularne, a obecnie ich blask nieco przygasł. Postanowiłem więc przybliżyć Wam niektóre z nich, ale nie w formie zwykłego testu, bo tak chyba nie wypada ich traktować. Odrobina liczb i technicznych opisów będzie, ale znajdzie się także miejsce dla historii czy krótkiego opisu czasów, w których te perełki grały znaczące role.

wtorek, 26 kwietnia 2016

Sigma C 30 mm f/1.4 DC DN kontra Sony E 35 mm f/1.8 OSS, czyli kolejny pojedynek standardów APS-C

Sony A5100 + Sigma 30 mm f/1.4 vs Sony A5100 + Sony 35 mm f/1.8

Wstęp

Jednym z pierwszych wpisów na tym blogu było porównanie obiektywów standardowych do aparatów APS-C z bagnetem E, czyli Sony 35 mm f/1.8 i Sigmy 30 mm f/2.8. Było to niemal dokładnie 3 lata temu, ale dopiero teraz pojawił się nowy konkurent dla "standardu" Sony, czyli Sigma C 30 mm f/1.4 DC DN. Obiektyw ten należy do serii "Contemporary", czyli szkieł oferujących dobre/bardzo dobre właściwości optyczne i dostępnych za rozsądne pieniądze. Oczywiście nie mogłem się oprzeć i postanowiłem sprawdzić, jak nowość od Sigmy będzie się prezentować na tle chwalonego przecież obiektywu Sony.
Większość zdjęć porównawczych i przykładowych została wykonana aparatem Sony A5100, niektóre również za pomocą Sony A7RII. Przykładowe zdjęcia z Sigmy 30 mm f/1.4 znajdziecie tutaj i tutaj.
Ze względu na długość niniejszego porównania i dużą liczbę danych technicznych, dla ułatwienia i rozluźnienia atmosfery postanowiłem po zakończeniu każdej kategorii i podkategorii prowadzić zapis punktowy. Proszę o potraktowanie go z przymrużeniem oka, to tylko zabawa, w dodatku trochę subiektywna - np. za obecność stabilizacji dałem obiektywowi Sony 2 punkty, bo uważam ją za bardzo przydatny "ficzer" - ale przecież są osoby, które stabilizacji nie używają lub wręcz uznają ją za wadę, gdyż (podobno) pogarsza jakość obrazu.

Na zakończenie tego przydługiego wstępu chciałbym podziękować mojej kochanej Rodzinie za cierpliwość - przygotowanie, obrobienie i zaprezentowanie tego materiału zajęło mi około tygodnia dość intensywnej pracy ;-)

piątek, 22 kwietnia 2016

Sigma C 30 mm f/1.4 DC DN - zdjęcia przykładowe (II)

Sony A5100 + Sigma C30 mm f/1.4 DC DN

Zgodnie z obietnicą prezentuję drugą część zdjęć przykładowych z tytułowego obiektywu. Tym razem podzieliłem zdjęcia na 3 kategorie:

- zrobione aparatem Sony A5100 bez późniejszej obróbki lub obrabiane w bardzo niewielkim stopniu;
- zrobione aparatem Sony A5100 z późniejszą obróbką w programie graficznym;
- zrobione aparatem Sony A7RII w trybie APS-C, także z późniejszą obróbką.

Miłego oglądania :-)

wtorek, 19 kwietnia 2016

Sigma C 30 mm f/1.4 DC DN - zdjęcia przykładowe (I)

Sony A5100 + Sigma C 30 mm f/1.4 DC DN


Jakiś czas temu obiecywałem, że wrócę do bagnetu E. Czas spełnić tę obietnicę - oto pierwsza porcja zdjęć przykładowych z niedawno zaprezentowanego obiektywu Sigma C 30 mm f/1.4 DC DN; wszystkie wykonane zostały aparatem Sony A5100 (ILCE-5100).

Jako pierwsze postanowiłem zamieścić zdjęcia bez obróbki (oznaczone "OOTC") lub z minimalną obróbką, sprowadzającą się do delikatnego kadrowania, niewielkich zmian balansu bieli czy kontrastu. Prezentowane pliki JPG pochodzą bezpośrednio z aparatu lub zostały utworzone z plików RAW w programie Lightroom CC.

Zapraszam do oglądania!

poniedziałek, 4 kwietnia 2016

Parę słów na temat obiektywu Olympus M.Zuiko Digital 60 mm f/2.8 ED Macro

Olympus OM-D E-M10 z obiektywem M.Zuiko 60 mm f/2.8 Macro
 

Wstęp


Nie będzie to test, nawet nie będzie to pełna recenzja (skoncentruję się na właściwościach budowy obiektywu i ostrości, praktycznie pomijając takie cechy jak praca pod światło, aberracje chromatyczne czy winieta), ale ponieważ szkiełko jest ciekawe, uznałem że warto je co nieco przybliżyć. Tym bardziej, że jak na obiektyw macro o skali odwzorowania 1:1 jest on stosunkowo niedrogi - kosztuje nieco ponad 2200 zł (kwiecień 2016 r.), ale przy różnego rodzaju promocjach można go nabyć znacznie taniej - za mój zapłaciłem ok. 1700 zł (fakt, w Czarny Piątek ;-)). Poza tym jest nieduży (choć dość długi, ale za to wąski) i lekki, ładnie pasuje nawet do niezbyt dużego Olka E-M10.
Opisuję ten obiektyw z punktu widzenia niedzielnego amatora fotografii zbliżeniowej, nie stosującego jej bardziej zaawansowanych praktyk, jak np. dodatkowe oświetlenie, sztuczne tła czy stacking, czyli składanie wielu zdjęć celem uzyskania większej głębi ostrości.

niedziela, 20 marca 2016

środa, 9 marca 2016

Wiosna budzi się powoli

Sony A7RII, Mitakon Speedmaster 50 mm f/0.95 @f/0.95


Sony A7RII, Mitakon Speedmaster 50 mm f/0.95 @f/2.0
Jak widać, Mitakony ustawione pod światło nie zawsze chcą się zachowywać poprawnie... ale może czasami tak jest lepiej? ;-)

środa, 2 marca 2016

Mitakon 25 mm f/0.95 dla systemu Mikro 4/3 - recenzja użytkownika

Olympus OM-D E-M10 i Zhongyi Mitakon Speedmaster 25 mm f/0.95

 

Wstęp


W systemie Mikro 4/3 obiektywów o ogniskowej zbliżonej do standardowej (a dokładnie jej odpowiednika dla tej wielkości matrycy) jest wiele - od Panasonika 20 mm f/1.7 aż do niedawno zaprezentowanej Sigmy 30 mm f/1.4. Ale tak naprawdę jasny, dający spore możliwości zabawy z głębią ostrości był do niedawna tylko jeden - Voigtlander 25 mm f/0.95. Obiektyw dość duży (a dokładnie: długi) i ciężki, zatem nie do końca pasujący zwłaszcza do mniejszych korpusów, a do tego raczej drogi. Cieszy zatem, że pod koniec ubiegłego roku pojawiła się alternatywa w postaci obiektywu Mitakon Speedmaster 25 mm f/0.95, stworzonego przez coraz odważniej poczynającą sobie na fotograficznym rynku firmę Zhongyi (ZY Optics), producenta m.in. takich perełek, jak obiektywy Speedmaster 50 mm f/0.95, 85 mm f/1.2 czy 135 mm f/1.4. Dzięki uprzejmości firmy Infoto  - bardzo dziękuję! - miałem możliwość przez nieco ponad tydzień sprawdzić, jak radzi sobie ten obiektyw w praktyce. A swoją drogą, porównanie Voigtlandera z Mitakonem (z dużą ilością zdjęć) możecie znaleźć na blogu Infoto.